Sklep internetowy – jak go promować, by przynosił zyski?

Zakładając sklep internetowy należy na początku założyć cele, które chce się osiągnąć. Trzeba zastanowić się jakie zyski ma przynosić sklep, co będzie w nim sprzedawane, do jakiej grupy docelowej będzie skierowany. Jeżeli sklep zostanie założony bez tych podstawowych założeń i będą do niego dodawane produkty z różnych dziedzin, inaczej mówiąc „wszystko i nic” – to taki sklep jest z góry skazany na porażkę.

Formy reklamy sklepu e-commerce

Gdy już zostanie ustalone co będzie sprzedawane w sklepie internetowym, trzeba zastanowić się nad formami reklamy tego sklepu. W gąszczu różnego rodzaju sklepów, które zalewają internet bez reklamy bardzo trudno jest się „wybić” na internetowym rynku. Jest wiele rodzajów form reklam, które można wykorzystać do promowania sklepu internetowego. Poniżej omawiamy kilka z nich: Pozycjonowanie – jest to najprościej rzecz ujmując poprawianie pozycji wyszukiwania sklepu w Google. Jeżeli sklep ma przynosić realne zyski to powinien być wypozycjonowany. Jest to szereg złożonych zabiegów, które samemu zrobić nie jest łatwo, dlatego pozycjonowanie powinno się koniecznie zlecić wyspecjalizowanej agencji reklamowej. Efektem wprowadzenie pozycjonowania będzie większy ruch na stronie, więcej wejść z wyszukiwarki, a co za tym idzie – większa sprzedaż. Reklamy Google Ads - Reklama w Google - Google Ads to rozbudowany system służący do publikacji reklam w Internecie. Charakteryzuje go możliwość wykorzystania wielu kanałów, formatów reklam, precyzyjnego targetowania oraz niemal nieograniczone możliwości optymalizacji z wykorzystaniem zaawansowanych narzędzi statystycznych. Najczęściej kojarzony z wyszukiwarką, otwiera przed swoimi użytkownikami możliwość dotarcia do potencjalnych klientów z przekazem reklamowym, korzystając z powierzchni w milionach serwisów internetowych. Jej stworzenie najlepiej zlecić agencji reklamowej. Należy zaznaczyć, że nie jest to najtańsza forma reklamy, ale na pewno jest opłacalna. Obecność i promocja w social mediach – Klienci są wszędzie, a w obecnych czasach najwięcej  czasu spędza się w social mediach, dlatego tam musi być też reklama sklepu internetowego. Przeglądając Facebook lub Instagram łatwo zatrzymać się na czymś, co przykuło naszą uwagę. Świetnym przykładem jest... czytaj dalej...

Jak bez generowania dużych kosztów przenieść sprzedaż produktów/usług do internetu?

Sprzedaż przez całą dobę, lepsza konkurencyjność i dotarcie do szerokiej grupy klientów sprawiają, że coraz więcej sklepów stacjonarnych decyduje się na uruchomienie sprzedaży online.

Tani sklep internetowy

Uruchomienie własnego sklepu internetowego nie musi być drogie. Istnieją narzędzia, które umożliwiają bezpłatne tworzenie prostych sklepów internetowych. Grafika i wygląd sklepu jest wybierana przez użytkownika i całość zajmuje niewiele czasu. Problem pojawia się wraz z rozwojem sklepu, gdy pojawia się potrzeba wdrażania nowych funkcjonalności lub w przypadku awarii technicznej czy nagłej zmiany. Wówczas obsługa techniczna jest utrudniona, a właściciel naraża się na zbędny stres i utratę danych oraz zamówień. 

Pewny i profesjonalny sklep internetowy

Lepszym sposobem jest zlecenie budowy strony internetowej z funkcją sklepu dla agencji reklamowej lub informatykom i grafikom. Zadbają oni o odpowiednie pozycjonowanie strony w wyszukiwarkach, zaprogramują łatwy i czytelny interfejs na bazie swoich doświadczeń, a także wdrożą odpowiednią kolorystykę i styl całej strony. Wszystko po to, aby sklep był prosty w użytkowaniu i intuicyjny. Nieprzemyślane lub robione „po swojemu” strony mogą zirytować klienta i spowodować jego wyjście ze sklepu zanim zdąży się rozejrzeć. Informatycy zadbają również o miejsce na serwerze, gdzie będą umieszczane zdjęcia oraz inne treści dostępne w sklepie. Takie rozwiązanie zapewni dostęp do pomocy technicznej i fachowej porady praktycznie w każdej chwili, jednak ma też adekwatną do takiej obsługi cenę.

Tanio i profesjonalnie ?

Znacznie tańszym rozwiązaniem jest stworzenie sklepu internetowego przy pomocy platformy e-commerce, czyli gotowego pakietu oprogramowania do sprzedaży online. Dzięki integracji z wieloma narzędziami do marketingu, logistyki czy obsługi szybkich płatności, tworzenie sklepu zajmuje w tym przypadku mniej czasu, a nad bezpieczeństwem danych i stabilną pracą platformy czuwa zespół ekspertów. Wszystkie niezbędne certyfikaty, dodatkowe aplikacje czy księgowość elektroniczną otrzymujesz w ramach przystępnej opłaty abonamentowej.

Bezpieczeństwo sklepu

Należy też pamiętać, aby strona była zabezpieczona certyfikatem SSL – coraz więcej kupujących kieruję się bezpieczeństwem robienia zakupów w internecie i nie chce podawać swoich danych... czytaj dalej...

Jak stworzyć dobry opis produktu do sklepu e-commerce?

Opisując produkty do sklepu internetowego należy pamiętać, aby opis ten był przystępny i łatwy w odbiorze dla wszystkich użytkowników sklepu. Nie należy pisać do ogółu tylko do konkretnej grupy osób, która może być zainteresowana kupnem danego produktu. Jeśli dany opis jest skierowany do dużej i bliżej nieokreślonej grupy odbiorców, będzie on skierowany tak naprawdę do nikogo. Inaczej będzie wyglądał opis zabawek dla dzieci, a inaczej opis kosmetyków do włosów dedykowanych dla fryzjerek.

Zacznij zatem od wyobrażenia sobie docelowego klienta

Jakie pytania może sobie zadawać przed zakupem? W jakim może być wieku – czy w związku z tym nie lubi niektórych sformułowań? Czy docenia on określony typ poczucia humoru? Jeśli tak, to jaki? Zastanów się, jak sprzedałbyś dany produkt swojemu klientowi, gdyby stał z Tobą twarzą w twarz w stacjonarnym sklepie. Postaraj się wtedy zaimplementować podobny styl wypowiedzi do tworzonego opisu. Dzięki temu stworzysz komunikat, który w naturalny sposób trafi do klienta. Każdy z nas widział kiedyś opis pełen wyszukanych słów określających wspaniałość i wyjątkowość danego artykułu. Tak bardzo byliśmy zarzuceni tymi epitetami, że aż mogliśmy pomyśleć: „tak tak..na pewno”. Znamy to? Dlatego bardzo ważne jest, aby mówić prawdę i zbędnie nie koloryzować. Jeśli już bardzo chcemy podkreślić wyjątkowość, oryginalność i niepowtarzalność tego produktu, to należy poprzeć ten opis argumentami technicznymi lub autentycznymi historiami innych klientów. Sprzedaż, niezależnie czy w internecie, czy w rzeczywistości powinna opierać się o prezentowanie korzyści płynących z cech danego produktu, a nie zasypywać klienta cechami, których w większości nie rozumie. Klienta nie obchodzi czy produkt ma daną techniczną cechę, ale to czy wpływa ona na np. trwałość produktu i czas jego eksploatacji.

Zastąp sprzedawcę

Bardzo wiele osób robi zakupy w internecie dopiero późną nocą, gdy często nie działa już infolinia sklepu ani czas z obsługą. Aby klient mimo wszystko poczuł się jak w prawdziwym sklepie należy w opisie się zatroszczyć o to, o co mógłby zapytać w... czytaj dalej...

Architektura tekstu – czyli o tym jak powinien wyglądać tekst na blogu

Jesteśmy wybredni, leniwi i wiecznie się spieszymy. Jak szukamy informacji to muszą być na już, na tu i teraz!  Nie interesuje nas nic co na pierwszy rzut oka wygląda jak kartka ze szkolnej lektury. Chcemy konkretów i gotowych rozwiązań, najlepiej wytłuszczonym drukiem. I właśnie o tym, jak dać czytelnikowi, to czego on szuka będzie ten tekst.  Miało być o konkretach, więc zaczynajmy:

1. Pisz zwięźle i na temat

Nie lej wody, tego nikt nie szuka i tego nikt nie czyta. Podstawową umiejętnością webwritera jest pisanie konkretnie i na temat. Czasem przed publikacją ogarnia nas dziwne uczucie "czy to nie za mało?". Ale skoro temat został wyczerpany. to czytelnik znajdzie to, co go interesowało i będzie zadowolony. Nie potrzebuje od nas bajek, aby z satysfakcją zamknąć jakiś artykuł. 

2. Pisz o użytecznych kwestiach

Użyteczny tekst, odpowiada na pytania, które związane są z tematem artykułu. Jego zadaniem jest przede wszystkim edukowanie. Jeśli spełnia potrzebę czytelnika i znajdzie w nim przydatne informacje to można uznać go za użyteczny.

3. Uczyń tekst przejrzystym

Czytanie to bardzo angażujące zajęcie. Trzeba więc oszukać mózg czytelnika i sprawić, by nie czuł że się męczy. (tak, w dzisiejszych czasach czytanie nas boli ;) ) Odpowiednio napisany tekst jest klarowny i łatwy w odbiorze. Przede wszystkim umożliwia skanowanie tekstu w poszukiwaniu najważniejszych informacji. 

W tym celu należy pamiętać, aby:

1. dzielić tekst na akapity - po 4-6 linijek każdy 2. dodawać śródtytuły 3. używać wyliczeń

4. Zadbaj, aby tekst był czytelny

Za czytelny tekst uważa się taki, który łatwo się czyta, nie rozprasza uwagi odbiorcy i jest przyjemny dla oka.

Aby poprawić czytelność tekstu należy:

1. Wyrównać tekst do lewej strony 2. Pisać ciemną czcionką na jasnym tle (nie odwrotnie) 3. Używać prostej czcionki w rozmiarze 12-14 4. Pisać krótkie, proste zdania (10-20 słów) 5. Szerokość tekstu utrzymywać w przedziale 400-600 pix 6. Wyróżnić najważniejsze myśli pogrubioną czcionką.

A linki?

Ponadto warto używać linków do innych treści, gdy chcemy do nich nawiązać. Bywa, że jakiś... czytaj dalej...

Media społecznościowe dla sklepu internetowego

Sklepy internetowe to bardzo prężnie rozwijająca się branża. Dzięki rozwojowi technologii dużo łatwiej jest trafić przez internet do potencjalnego klienta niż rozstawiając stragan na okolicznym targu. Sklep internetowy działa 24 godziny na dobę, więc wszystko co należy zrobić to w odpowiedni sposób wypromować sklep i produkty w internecie. Bardzo pomocne w tym celu okazują się być media społecznościowe. Większość z nas, gdy słyszy to sformułowanie, ma na myśli Facebook. Owszem, jest to główne źródło komunikacji z potencjalnym klientem. Umożliwia dodawanie filmów i obrazów, a także reklam płatnych, o których już pisaliśmy w naszym blogu.  

Potencjał Facebooka

Facebook jest prosty w obsłudze, a reklama w tym portalu jest stosunkowo niedroga. Większość sklepów internetowych korzysta z tej popularnej platformy, dlatego trzeba dbać o wysoką jakość materiałów tam publikowanych. Należy pamiętać, by reklama była skierowana do odpowiednich grup osób, aby nie rozproszyła się wśród tych użytkowników, którzy nie będą zainteresowani zakupem. Pomaga w tym personalizacja, czyli taka konfiguracja reklamy, w której poszczególne elementy są bardzo dobrze dopasowane do odbiorcy (np. ze względu na wiek, płeć, miejsce zamieszkania). W przypadku Facebooka i kampanii reklamowych warto wykorzystać platformę Marketing Automation, która pomoże Ci między innymi w dotarciu z właściwie spersonalizowaną reklamą do precyzyjnie dobranej grupy odbiorców. Jako, że Facebook jako platforma reklamowo-społecznościowa jest już bardzo rozwinięty, to warto skorzystać z pomocy fachowca w tej dziedzinie. Nasza Agencja również świadczy takie usługi. Zapraszamy do konsultacji.  

Większy potencjał social media

Warto na social media spojrzeć też z szerszej perspektywy i sprawdzić, co jeszcze można wykorzystać, aby rozwijać swój sklep Internetowy. YouTube – tę powszechną platformę wideo możesz wykorzystać do tworzenia filmów instruktażowych, do tworzenia filmów edukacyjnych, a także do relacji na żywo. Możesz także prowadzić filmy edukacyjne z ekspertami na temat swoich produktów lub usług. Nic nie angażuje klienta bardziej niż świadomość i rozumienie działania produktów lub usług.   Regularne prowadzenie transmisji na żywo na kanale sklepu pozwala zaistnieć w... czytaj dalej...