Niezależnie od tego czy tworzona jest nowa kampania reklamowa czy może zwykła prezentacja, zdjęcia, których użyjemy zawsze będą odgrywać potężną rolę. Dobrze dobrane ilustracje, fotografie są sukcesem wykonywanego przez Ciebie działania.
Jeszcze kilka lat temu pozyskiwanie zdjęć nie było wcale takie proste. Dziś naprzeciw wychodzą coraz liczniej spotykane w sieci tzw. „banki zdjęć”, które w swojej ofercie prezentują przeogromną ilość zdjęć z przeróżnych sytuacji, momentów czy miejsc.
Efekty wizualne to coś, co najszybciej i najtrafniej oddziałuje na umysł człowieka, wywierając pożądane emocje i wrażenia. Reklama bez odpowiedniego uzupełnienia, jakim jest grafika, traci na wartości oraz jakości.
Mimo wszechobecnego posługiwania się fotografiami niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że bezprawnie posługuje się czyimiś materiałami. Najpopularniejszym obecnie modelem licencjonowania praw autorskich jest licencja Creative Commons, którą można podzielić na dwa sposoby. Pierwszy CC BY to ten, dzięki któremu możliwe jest użytkowanie fotografii po uprzednim podaniu imienia oraz nazwiska autora. Drugi CC0 zaś, pozwala na swobodne wykorzystywanie materiałów, gdyż autor zrzekł się jakichkolwiek praw do swojego dzieła.
Banki zdjęć to najprościej mówiąc serwisy internetowe, za pośrednictwem których możliwe jest pobieranie zdjęć bądź ich wykupywanie. Zdjęcia, które można tam znaleźć umieszczane są przez profesjonalnych fotografów. Są to nie tylko zdjęcia, ale i rozmaite ilustracje, grafiki czy krótkie filmy video. Ich głównymi zaletami są przede wszystkim: szeroki wybór zdjęć, możliwość tworzenia własnego portfolio oraz grupy stałych klientów, prosta obsługa zarówno dla kupujących jak i sprzedających.
Z banków zdjęć korzystają głównie agencje reklamowe, graficy, ilustratorzy, projektanci, twórcy stron internetowych oraz firmy niezwiązane z branżą reklamową.
Poniżej kilka banków zdjęć, z których pobieranie jest całkowicie darmowe:
• Unsplash – jeden z najbardziej znanych. Fotografie o przeróżnej tematyce. Oprócz darmowego pobierania zdjęć, daje możliwość tworzenia własnych kolekcji po zalogowaniu. Zdjęcia tam publikowane posiadają licencje CC0.
• Pixabay – zdjęcia do bezpłatnego pobrania o wysokiej jakości, rozmaite kategorie. Oprócz fotografii znajdują się tam również treści wideo. Zdjęcia tam publikowane posiadają licencje CC0.
• Gratisography – kolejny świetny bank z ogromną ilością rozmaitych zdjęć o wysokiej rozdzielczości oraz świetnej jakości.
• Magdeleine – niezwykle specyficzny serwis, wszystko za sprawą klimatycznych zdjęć. Jest to jedyne takie miejsce, które pozwala na wybieranie fotografii poprzez kolor dominujący.
• Picjumbo – serwis oparty na kilkunastu kategoriach tematycznych, godny polecenia ze względu na dobre i ciekawe fotografie. Na stronie istnieje wersja premium, dlatego niektóre zdjęcia są płatne.
• Startup Stock Photos – fotografie o tematyce startupowej – telefony, laptopy, tematyka biurowa. Zdjęcia biznesowe.
• Stock Up – następna wyszukiwarka warta zapamiętania. Przeróżne zdjęcia z odmiennymi licencjami. Po najechaniu na zdjęcie momentalnie ukazuje się rodzaj licencji.
• Foodies Feed – darmowe zdjęcia jedzenia, które są niezwykle realistyczne. Na stronie istnieje opcja premium.
Jak widać banki zdjęć mogą posiadać wieloraką tematykę poszerzoną o rozmaite opcje oraz możliwości. Znajdą się i takie serwisy, które specjalizują się tylko i wyłącznie w jednej dziedzinie np. jedzenie, natura czy biznes. Nie na wszystkich licencja jest jednakowa, o czym należy pamiętać przy pobieraniu grafiki. Banki zdjęć często wykazują także opcje premium – dla tych, którzy wolą wykupić sobie dostęp do fotografii.
Wyżej wymienione serwisy to tylko niewielka cząstka tego co oferuje Internet, dlatego zachęcam do dalszego poszukiwania.
Martyna Kusak
junior copywriter
AjPi Media