Edukacja – słowo kluczowe w dobie tak rozwiniętego internetu jaki dziś obserwujemy. Dlaczego? Ponieważ nikt już nie chce czytać ofert przewijających się na każdej możliwej platformie internetowej. Kojarzy się to z nachalną sprzedażą i jest przede wszystkim nudne, szczególnie dla tych, którzy aktualnie nie szukają danego rodzaju produktów, a to przecież oni kiedyś będą potencjalnymi klientami.
Aby trafić do szerszego grona osób niż tylko tych, którzy w danym momencie poszukują określonych produktów lub usług należy poszerzyć tematykę poruszaną w social mediach firmy – na blogach, Facebooku, Instagramie, LinkedIn itp.
Obierając strategie należy przygotować się na edukację szerokiego grona osób. Najlepiej tak, by mogły czytać to osoby w każdym wieku i o różnych zainteresowaniach. Dobrym pomysłem są ciekawostki.
Załóżmy, że prowadzisz szkołę tańca i głównie zależy Ci na trafieniu do przyszłych par młodych. Pisanie w kółko o pierwszym tańcu po pierwsze byłoby nudne, a po drugie w końcu zmęczyłoby Ciebie.
Na szczęście pierwszy taniec i wesela to bardzo szeroki temat.
Można czasem wrzucić na fanpage coś wesołego – np. wykopany z internetu filmik z jakiegoś śmiesznego wydarzenia weselnego. To zawsze zatrzymuje oko odbiorcy na dłuższą chwilę. Można też dodać film z pierwszego tańca jakiejś pary młodej, która przeszła kurs w Twojej szkole. Ale aby nie było jak w kinie, warto też edukować.
Należy zadać sobie pytanie: Kogo chcę edukować, by trafić do jak najszerszej grupy osób? Księży? Nieee. Zespoły weselne lub fotografów i filmowców – no też nie! A może gości? Przecież ich jest najwięcej! No tak! Gości – osoby w każdym wieku.
O tym, że kupowanie internecie jest coraz bardziej popularne, a często nawet „przegania” kupowanie tradycyjne nie trzeba nikogo przekonywać, zwłaszcza teraz w czasach pandemii, gdzie sprzedaż internetowa poszybowała w górę jak nigdy przedtem.
Nic dziwnego. Jest to opcja wygodna, szybka i tania. Bardzo często kupujemy w ulubionych sklepach, zbieramy się w zakupowe grupki ze znajomymi lub rodziną, by uniknąć kosztów przesyłki. To jest bardzo ekonomiczne rozwiązanie. Nie musimy wydawać na dojazd do sklepu, oszczędzamy czas i stwarzamy okazję do spotkania z najbliższymi w celu wymiany zakupów, które zostały dostarczone pod jeden adres.
W sieci nie brakuje sklepów internetowych. Od kosmetyków poprzez sklepy spożywcze aż do sklepów z meblami czy produktami budowlanymi. Wiele branż korzysta z tego dobrodziejstwa internetu. Niektóre sklepy pozwalają nawet tworzyć własne projekty.
Prawdziwy gąszcz. Gdyby tak przenieść te sklepy na format fizyczny i umieścić na jednej ulicy, musiałaby być bardzo długa. Może nawet by okrążyła Ziemię! Wyobrażasz sobie jaka to konkurencja?!
No właśnie.. Trzeba się umieć „ustawić” w internecie. Aby biznes był dochodowy, sklep internetowy musi być w jak największym stopniu nowoczesny i przyjazny dla klienta.
Co powinien posiadać nowoczesny sklep internetowy?
Strona internetowa sklepu powinna być prosta i przejrzysta. Nieważne, że właściciel uwielbia geometryczne kolorowe wzory, czy pastelowe kwiatki. Sklep ma stwarzać przestrzeń, a nie natłok obrazów. Nie można tworzyć labiryntu, z którego jedyną ucieczką będzie krzyżyk w rogu ekranu. Jeśli klient zaczyna gubić się w gąszczu działów i zakładek, łatwo się zniechęca. Prosta nawigacja to klucz do zatrzymania klienta w naszym sklepie. Można to osiągnąć poprzez m.in. zwięzłe i jasne określenie nazw kategorii głównych i podkategorii, logiczny układ struktury, uproszczone filtrowanie produktów, łatwość wyszukiwania. Ponadto należy zadbać, by sklep internetowy był atrakcyjny wizualnie. Częścią tego wizualnego odbioru są wysokiej jakości zdjęcia oraz proste czcionki. Należy pamiętać, że sklep internetowy to nie jest książka, ani blog. Klient nie szuka długich treści tylko krótkich, klarownych informacji o... czytaj dalej...
Najpopularniejszym portalem społecznościowym w Polsce od kilki lat jest Facebook.
Oznacza to, że najwięcej osób w różnym przedziale wiekowy korzysta właśnie z tej platformy. Prowadzenie profilu placówki lub gabinetu lekarskiego może być tanim i skutecznym sposobem dotarcia do nowych klientów oraz komunikacji z bieżącymi. Dla przeciętnego Kowalskiego efektywne prowadzenie Facebooka może przysporzyć małych problemów. Nieumiejętne prowadzenie profilu może przynieść więcej szkód niż zysków. Przyjrzyjmy się zatem kilku zasadom, których należy przestrzegać, aby profil był prowadzony efektywnie.