Sklep internetowy – nowoczesne narzędzie sprzedaży

O tym, że kupowanie internecie jest coraz bardziej popularne, a często nawet „przegania” kupowanie tradycyjne nie trzeba nikogo przekonywać, zwłaszcza teraz w czasach pandemii, gdzie sprzedaż internetowa poszybowała w górę jak nigdy przedtem.

Nic dziwnego. Jest to opcja wygodna, szybka i tania. Bardzo często kupujemy w ulubionych sklepach, zbieramy się w zakupowe grupki ze znajomymi lub rodziną, by uniknąć kosztów przesyłki. To jest bardzo ekonomiczne rozwiązanie. Nie musimy wydawać na dojazd do sklepu, oszczędzamy czas i stwarzamy okazję do spotkania z najbliższymi w celu wymiany zakupów, które zostały dostarczone pod jeden adres.

W sieci nie brakuje sklepów internetowych. Od kosmetyków poprzez sklepy spożywcze aż do sklepów z meblami czy produktami budowlanymi. Wiele branż korzysta z tego dobrodziejstwa internetu. Niektóre sklepy pozwalają nawet tworzyć własne projekty.
Prawdziwy gąszcz. Gdyby tak przenieść te sklepy na format fizyczny i umieścić na jednej ulicy, musiałaby być bardzo długa. Może nawet by okrążyła Ziemię! Wyobrażasz sobie jaka to konkurencja?!

No właśnie.. Trzeba się umieć „ustawić” w internecie. Aby biznes był dochodowy, sklep internetowy musi być w jak największym stopniu nowoczesny i przyjazny dla klienta.

Co powinien posiadać nowoczesny sklep internetowy?

Strona internetowa sklepu powinna być prosta i przejrzysta. Nieważne, że właściciel uwielbia geometryczne kolorowe wzory, czy pastelowe kwiatki. Sklep ma stwarzać przestrzeń, a nie natłok obrazów. Nie można tworzyć labiryntu, z którego jedyną ucieczką będzie krzyżyk w rogu ekranu. Jeśli klient zaczyna gubić się w gąszczu działów i zakładek, łatwo się zniechęca. Prosta nawigacja to klucz do zatrzymania klienta w naszym sklepie.

Można to osiągnąć poprzez m.in. zwięzłe i jasne określenie nazw kategorii głównych i podkategorii, logiczny układ struktury, uproszczone filtrowanie produktów, łatwość wyszukiwania.

Ponadto należy zadbać, by sklep internetowy był atrakcyjny wizualnie. Częścią tego wizualnego odbioru są wysokiej jakości zdjęcia oraz proste czcionki.

Należy pamiętać, że sklep internetowy to nie jest książka, ani blog. Klient nie szuka długich treści tylko krótkich, klarownych informacji o produkcie. Najlepiej przedstawiać je w punktach podzielonych na kategorie.

Przykładem mogą być produkty kosmetyczne, które powinny być opisane kategoriami: Skład (warto krótko opisać najważniejsze składniki aktywne, wydajność, pojemność, cenę. Można także dopisać produkty, z którymi warto, a z którymi nie wolno łączyć danego produktu. 

LIVE CHAT – a słyszałeś już o tym, że klienci cenią sobie możliwość zadania pytań ekspertom?
Początkujący sklep internetowy jeszcze na siebie nie zarabia, aż tak by zatrudnić osobę odpowiadającą na pytania klienta online, ale na pewnym etapie warto zainwestować w sklep zatrudniając osobę pełniącą rolę eksperta, przewodnika po naszym magazynie online.

Z praktyki jasno wynika, że po wprowadzeniu live chatu, zwiększa się ilość zamówień, a także zmniejsza ilość zwrotów, gdyż dobrze poinformowany klient jest bardziej świadomy zakupu. Dodatkowo klient chętniej wraca do sklepu, ponieważ nawiązał relację ze sklepem. Został potraktowany indywidualnie i na pewno to kiedyś się „zwróci”.

Płatność online – bez tego nie ma mowy o nowoczesności.

 Świetnym rozwiązaniem jest umożliwić klientowi wybór metody płatności online. Koniecznie trzeba umieścić te najpopularniejsze. Na pewno warto zadbać o płatności BLIK. Coraz więcej osób wycofuje się z używania karty płatniczej w internecie ze względów bezpieczeństwa.  Należy pamiętać bezwzględnie o tym, aby płatności online były zabezpieczone! Klienci cenią sobie bezpieczeństwo podczas zakupów przez internet.

Opinie i komentarze

Owczy pęd – taka zależność, która powoduje, że tam, gdzie robi się tłum, tam rodzi się zainteresowanie. W przełożeniu na realia biznesu – tam, gdzie są dobre opinie, tam rodzi się zaufanie do sprzedawcy i produktu i powstają kolejne zakupy. Wobec tego ważne jest, by zadbać w swoim sklepie o miejsce na opinie i komentarze. Opinie w sklepie internetowym są świetnym sposobem na budowanie zaufania i na przekonanie najbardziej niezdecydowanych klientów. Tworząc system opinii i komentarzy warto także pamiętać o własnej aktywności, czyli reagowaniu zarówno na te przychylne, jak i negatywne, jeśli takie się zdarzą. Również na tej podstawie klienci oceniają stopień jakości obsługi.

Wzbudzaj zaufanie klientów

Twój sklep nie może być butikiem widmo w internecie. Trzeba zadbać o to, by dane kontaktowe firmy były jawne i łatwe do odszukania na stronie sklepu. Najlepiej utworzyć zakładkę „kontakt’ i tam udzielić wszelkich wskazówek dojazdu po odbiór produktów, danych adresowych, podać mail i telefon do firmy.

Zwroty

Informacje o możliwości zwrotu towaru – każdy produkt powinien mieć jasno określone zasady, w jakich przypadkach możliwy jest zwrot, w ciągu ilu dni itp. Dobrze by było, gdyby te aspekty były dokładnie opisane w oddzielnej zakładce. Klient często szuka wzrokowo najważniejszych dla niego treści.

Mobilny e-sklep

Bardzo wiele ludzi wykonuje obecnie zakupy przez aplikacje mobilne. Jest to wygodne i umożliwia zakup z dowolnego miejsca i o dowolnym czasie. Warto zadbać zatem o mobilną wersję swojego e-sklepu.

Aby zwiększyć rozpoznawalność i wyszukiwanie Twojego sklepu zanim stanie się on wysoko wypozycjonowany w Google można skorzystać z porównywarek cenowych oraz portali aukcyjnych. Najpopularniejszym jest allegro. Często po nazwie sprzedawcy klient trafi na stronę sklepu i jeśli mu się spodoba, chętnie wróci.

Z czasem, gdy sklep się rozwinie trzeba będzie pomyśleć o automatyzacji sprzedaży. Posłużą temu specjalistyczne programy sprzedażowe.

Gotowy na budowę własnego sklepu internetowego?:)