Minimalizm i flat design jako główny trend w projektowaniu stron www

Zasada mniej znaczy więcej to najnowszy trend w projektowaniu, który powinien znać każdy kto chce założyć własną stronę internetową bądź aplikację. Minimalizm jest popularnym sposobem na przejrzystą i estetyczną witrynę. W jaki sposób projektować innowacyjne strony www? Co tak naprawdę oznacza flat i minimalistic design?

Wszystko zaczęło się w roku 2013, kiedy to firma Apple zaprezentowała całkowicie nową, świeżą wersje systemu iOS 7. Mimo, iż na początku spotkał się z krytyką, z czasem okazał się strzałem w dziesiątkę. Płaski i minimalistyczny interfejs szybko zyskał na popularności i w rezultacie stał się najbardziej rozchwytywanym sposobem na projektowanie witryn internetowych.

Konstruowanie i projektowanie jakichkolwiek stron www w oparciu o styl minimalistyczny wymaga zapoznania się z kilkoma niezmiernie ważnymi zasadami. Polegają one głównie na uzyskaniu pożądanej estetyki oraz wyrazistości. Za nim jednak do nich przejdę, wyjaśnię, czym tak naprawdę jest flat design.

Pojęcie to oznacza styl płaski, w którym unika się takich cech jak: cieniowanie, wszelkiego rodzaju gradienty oraz odblaski czy lustrzane odbicia. Ogranicza się zastosowanie zbyt dużej ilości kolorów. Dominuje tutaj prostota i estetyka. Minimalizm i flat design świetnie się ze sobą komponują. To połączenie idealne, które funkcjonuje przy założeniu 4 cech:

Kompozycja i porządek na stronie www

Minimalistyczny styl nalega na zachowanie porządku, przejrzystości oraz zgrabnego i czytelnego systemu przy rozmieszczeniu treści. Każdy nagłówek musi być dobitnie zaakcentowany, tak żeby wyróżniał się wśród pozostałej treści. W tym przypadku pomocna będzie siatka, która ułatwi ci osadzenie tekstu we właściwym miejscu. Używanie layoutów (inaczej interfejs strony internetowej, element konstrukcji graficznej) opartych na siatce niewątpliwie usprawnia projektowanie witryn responsywnych czyli tych, które automatycznie dopasowują się do rozdzielczości oraz wielkości ekranu. Mniejsza ilość elementów graficznych sprawia, iż całość wygląda bardziej atrakcyjnie i przejrzyście.

Dobry content jako cecha nadrzędna

Gdy już uzyskasz zgrabnie wyglądający layout pamiętaj aby nie zepsuć go źle przedstawioną treścią, która może wprowadzać chaos na twojej stronie. Każdy dodany element na stanowić doskonałe uzupełnienie, które będzie się dobrze oglądać. Dosyć popularne są infografiki prezentujące zasadę „less is more”, która odzwierciedla wspomniany flat deisgn.

Funkcjonalność przede wszystkim

Każda strona bez wyjątku powinna być przede wszystkim wygodna i szybka w użytkowaniu. Wszelakie elementy powinny być łatwo zauważalne, pasek z menu od razu rzucający się w oczy. Minimalistyczny styl ma nie tyle pomóc czytelnikowi w odnalezieniu treści, które go interesują, ale ma za zadanie usprawnić wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania. W trakcie projektowania pewnych elementów warto zadać sobie pytanie czy we właściwy sposób mówią o swoim zastosowaniu i czy są czytelne.

„Less is more”

To, co wyróżnia strony minimalistyczne zaprojektowane w oparciu o styl flat design to biel i niekiedy UWAGA!… pustka. Owszem. Brak niepotrzebnych i nieprzemyślanych elementów jest niesamowicie korzystne. Natłok informacji nie jest tutaj wskazany. Sprawdza się za to, ograniczona ilość wszelkich treści do minimum.

Minimalizm to podejście, które bez wątpienia uatrakcyjnia treści i formy co przekłada się na późniejszy na wzrost sprzedaży. Poprzez czytelną i świeżą warstwę wizualną zyskuje na wiarygodności. Jest to trend, który z pewnością szybko nie przeminie.

 

Martyna Kusak
Junior Copywriter
AjPi Media