Media społecznościowe w pracy fotografa

Platformy mogące przynieść korzyść fotografom

Media społecznościowe, takie jak Facebook, Instagram, Twitter czy TikTok, towarzyszą większości z nas w codziennym życiu. Nie ulega już wątpliwości, że są one nie tylko miejscem kontaktu ze znajomymi, ale także źródłem wszelkich informacji, mającym olbrzymi wpływ na kształtowanie się decyzji ich odbiorców.

 

Cel istnienia fotografa w social mediach

 

Fotograf jako osoba pracująca z ludźmi powinien mieć na celu wysłanie odbiorcom informacji o sobie – to jaki jest, jakie ma poczucie humoru, jak pracuje, jak realizuje zlecenia, w jakiej formie oddaje swoje prace i na czym głównie się skupia. 

Należy zatem określić sposób w jaki chce się być postrzeganym w sieci jako fotograf. Ważne jest też do jakiej grupy docelowej fotograf kieruje swoje komunikaty. Inaczej będzie się zachowywał fotograf biznesowy, który robi zdjęcia pracownikom dużych korporacji, a inaczej fotograf ślubny czy okolicznościowy.

 

Swój własny styl w internecie

Warto przyjrzeć się temu, co wyróżnia danego fotografa spośród innych artystów, skupić się na tym i postarać się to eksponować w mediach społecznościowych, zarówno na profilu prywatnym, jak i profesjonalnym. Takie cechy spodobają się odpowiedniej grupie klientów, z którymi dobrze będzie się pracowało. To działa na zasadzie „ciągnie swój do swego”.

Docelowy odbiorca treści

Także targetowanie, czyli ukierunkowanie przekazu, określenie grupy docelowej, to jedna z najbardziej istotnych kwestii podczas prowadzenia mediów społecznościowych.

Bez względu na to czy fotografuje się zarobkowo, czy też nie. Należy wiedzieć, dla kogo się fotografuje, kto ma podziwiać fotografie, wspierać i ewentualnie zatrudnić. To logiczne, że do sesji dziecka nikt nie weźmie fotografa aktowego, a do ślubu mistrza fotografii produktowej. Najlepiej określić swoje działania na podstawie płci, wieku, miejsca zamieszkania oraz predyspozycji (potrzeb) grupy docelowej.

Należy pamiętać, że spójna tematyka prezentowana przez fotografa to nieodzowny element rozwoju i podtrzymywania profesjonalnego wizerunku w sieci.

Należy być systematycznym, publikować zdjęcia, którymi można się pochwalić, zaskakiwać, myśleć nad nowymi rozwiązaniami, nie być sztampowym. Trzeba pamiętać, że wartościowe posty są coraz bardziej w cenie, szczególnie, jeśli angażują ludzi. Wykorzystując to można rozważyć dodawanie pięknych i wzruszających historii swoich klientów w postaci opisu do postu ze zdjęciami. Można także opisać coś, co wydarzyło się na sesji. To chwyta za serce!

Monika
Aj Pi Media