Media społecznościowe w branży medycznej

W ostatnich latach bardzo wiele pytań związanych ze zdrowiem pacjenci próbują rozwiązać, a przynajmniej znaleźć ścieżkę, która im w tym pomoże poprzez wyszukiwarki internetowe. Z badań przeprowadzonych poprzez portal znanylekarz.pl wynika, że ponad połowa polskich internautów co najmniej raz w miesiącu szuka informacji dotyczących lekarzy i zdrowia w internecie. Służą ku temu strony internetowe różnych placówek, ale także coraz częściej social media jak Facebook czy YouTube.

Trend

Gołym okiem widać, że serwisy internetowe zdobyły w ciągu ostatnich lat ogromną popularność. Wiele osób przestało traktować serwisy społecznościowe jako rozrywkę, a zaczęło szukać w nich informacji z „pierwszej ręki”.

PwC Health Research Institute przeprowadził badanie, w jaki sposób internauci wykorzystują media społecznościowe do zdobywania i dzielenia się informacjami dotyczącymi zdrowia. Jak się okazało:

40% internautów szukało opinii dotyczących terapii, lekarstw i samych lekarzy,

⅓ porównywała swoje symptomy z opisanymi przez innych użytkowników na Facebooku, YouTube i Twitterze,

25% publikowało treści dotyczące ich doświadczeń z branż zdrowia.

Łatwo wyciągnąć wnioski. Internet stał się wirtualną powierzchnią reklamową  o rozbudowanych możliwościach. Obecność w internecie zróżnicowanej wiekowo grupy odbiorców powoduje, że przestrzeń ta jest idealna do reklamy placówek medycznych i prywatnych gabinetów.

Jak promować placówkę medyczną w internecie?

Należy pamiętać, że potencjalni pacjenci starannie wybierają lekarza, który będzie miał im pomóc. Przeszukują internet i zbierają opinie o lekarzach. Jest to główny czynnik decydujący o wyborze lekarza. Ważne jest zatem, aby zadbać by placówka medyczna miała na swojej stronie internetowej przestrzeń, gdzie pacjenci będą mogli dzielić się opiniami po swoich wizytach. Obowiązkiem managera jest więc zadbanie, aby placówka była odpowiednio widoczna w Internecie, a znalezienie informacji na temat zatrudnionych w niej lekarzy nie przysparzało trudności.

Gdzie się pojawić w internecie?

Posiadanie i aktywne prowadzenie strony internetowej placówki medycznej to oczywistość, której w XXI wieku nie trzeba nawet pisać. Sama strona internetowa jednak nie wystarczy. Jest to swego rodzaju ruchoma wizytówka placówki.
Trzeba jeszcze posiadać strefę, w której będzie można na bieżąco informować pacjentów o zmianach w placówce, o lekarzach, wizytach, nowościach itp. Takie możliwości daje Facebook. Założenie strony na Facebook jest darmowe. Jedynym kosztem będzie czas poświęcony na jego prowadzenie.

Wiodącym portalem zaprojektowanym specjalnie dla lekarzy i pacjentów jest ZnanyLekarz.pl, notujący ponad 3.5 miliona odwiedzin miesięcznie – to miejsce, w którym placówka także powinna być należycie reprezentowana. Rzetelnie uzupełniony profil lekarza doskonale pełni rolę jego internetowej wizytówki, a dzięki możliwości odpowiadania na opinie wystawiane przez pacjentów oraz zadawanych przez nich pytań, staje się nowoczesnym i wygodnym narzędziem do komunikacji.

Podsumowując, należy podejść do social mediów poważnie. Dają one możliwość pozyskiwania nowych pacjentów oraz promowania placówki i budowania opinii bez ponoszenia dużych kosztów finansowych.