Live Video – Nowość, która podbija rynek Social Media

Słowo Live kojarzy się z czymś na żywo. To prawidłowe skojarzenie

Live polega na prowadzeniu relacji na żywo z wywiadu, eventu lub innej okazji, do której chcemy zaprosić użytkowników online. Pozwala budować ogromne zasięgi i docierać do ogromnej ilości nowych osób. W jaki sposób? Jeśli przykładowo Pani Alicja uczestniczy w Live, komentuje i zostawia polubienia – jej znajomi to widzą. Również mają możliwość dołączenia do tej transmisji i szukania w niej dla siebie wartości. Coraz więcej branż decyduje się na reklamę w postaci Live na Facebooku. Powód jest prosty –  jest ona niezwykle skuteczna.

Czy relacja wideo na żywo może się opłacić?

Skoro coraz więcej ludzi trzyma głowę w dół oglądając ciekawostki na swoim smartfonie, to inwestycja w wysoko powieszone reklamy w postaci bilbordów staje się bezsensowna. Stąd pomysł, aby wykorzystać szeroko dostępne narzędzia i aplikacje w smartfonach do stworzenia reklam dostępnych dosłownie „pod ręką”.

Społeczeństwo jest przesycone wyreżyserowanymi reklamami. Ludzie mają dość pięknych obrazków i niewiarygodnie idealnych aktorów z reklam w TV. Szukają autentyczności i prawdy. Szczerość jest wartością, której konsumenci potrzebują.
Reklama w postaci LIVE na Facebooku odbywa się na żywo. I choć nie jest odegraną scenką, a prawdziwą mową edukacyjną lub informacyjną, trafia dużo lepiej do potencjalnych klientów. Osoba prowadząca staje się twarzą firmy, zatem będzie oceniania jako wiarygodna lub nie. Przez jej pryzmat oceniania będzie firma, dlatego nie warto udawać.

Transmisja Live to miejsce w sieci, w którym powinno się mówić i zachowywać normalnie, bez udawania. W ten sposób zdobędziemy przychylność klientów i nawiążemy z nimi relację. Długotrwała i prawdziwa relacja jest lepsza niż jednorazowa sprzedaż spowodowana bodźcem ładnie stworzonej reklamy w TV.

Jak w firmie zrobić LIVE na Facebooku?

Aby wykonać taką transmisje należy najpierw przygotować statyw i telefon. Uprzątnąć pomieszczenie i zadbać o nienaganne tło – nie musi być specjalne, wystarczy sofa, na której usiądziesz i czysta przestrzeń za Tobą, aby nic nie odciągało uwagi uczestników. Użycie telefonu to najprostszy sposób, aby zacząć swoją przygodę z transmisjami wideo na żywo.

W celu skorzystania z nagrywania, przeglądu komentarzy i udostępniania prezentacji należy użyć komputera. Dzięki oprogramowaniu do transmisji będzie można dokonać powyższych czynności.
To rozwiązanie szczególnie sprawdzi się w przypadku relacji mówionych, gdzie jest jeden prowadzący. Tego typu transmisje to zazwyczaj szkolenia edukacyjne lub wyrażanie opinii. Równie skutecznie można użyć komputera w celu transmitowania wywiadu.

Dla doświadczonych

Kolejny etap polecany osobom doświadczonym w nagrywaniu wideo na żywo jest użycie kamer i aparatów. Pozwoli to uzyskać najlepszą możliwą jakość obrazu. Wówczas zostają one podłączone do komputera i poprzez narzędzia do transmisji obraz udostępniany jest na Facebooku. Aby dowiedzieć się więcej o zaawansowanej formie transmisji zalecamy zapoznać się z instrukcjami Facebooka pod linkiem: https://www.facebook.com/facebookmedia/solutions/facebook-live. Facebook wymaga również odpowiednich formatów nagrania. W celu ich sprawdzenia należy zapoznać się z treścią w tym linku: https://www.facebook.com/help/publisher/162540111070395

Kwestie techniczne

 • Jeżeli Live ma dotyczyć kilku tematów należy najpierw przygotować scenariusz, aby niczego nie zapomnieć. Zachowanie kolejności przekazywanej treści ułatwia odbiór nagrania.
 • Live jest bardzo podobny do Webinariów, ale różnica jest taka, że prowadzi się go na żywo na Facebooku, a to oznacza dużo większe zasięgi i docieranie do różnych odbiorców.
 • Każdy z oglądających może napisać swoje pytania lub dodać w komentarzu opinię i sugestie.
 • Podczas live należy zachowywać się jak w czasie zwykłej rozmowy z drugim człowiekiem.
 • Transmisje wideo nie są tylko miejscem, w którym mamy mówić jak na sztucznym nagraniu, ale mamy prowadzić rozmowę z odbiorcami. Ważne jest, aby powitać oglądających, czytać ich pytania, odpowiadać, zachęcać do komentowania i zostawiania reakcji.

Ogromnym plusem, jest również to, że Live zostaje nagrany na fanpage i można go jeszcze długo później odtwarzać. To sprawia, że zasięg takiego nagrania może dochodzić nawet od kilku do kilkudziesięciu tysięcy osób. Ponadto w kolejnych wystąpieniach na żywo przed kamerą Facebooka można odwołać się do poprzednich nagrań i odesłać tam osoby, które mogą być danym tematem zainteresowane.
Można w ten sposób stworzyć bazę wiedzy branżowej na swojej stronie na Facebook – wszystko w jednym miejscu.

KORZYŚCI z prowadzenia Transmisji wideo na żywo na Facebooku:

 • Live pozwala zaoszczędzić pieniądze – robi się go tanim kosztem
 • Live pozwala zaoszczędzić czas – Raz nagrana tematyka później pracuje dla Ciebie
 • Live pomaga zwiększyć zasięgi – każdy może mieć do niego dostęp,
 • Live umożliwia poznanie marki osobistej lub firmy przez szerokie grono osób
 • Live pozwala efektywnie przekazywać wiedzę i edukować internautów
 • Live jest nowością, a jego prekursorzy będą najpopularniejsi

Zalecamy robić LIVE! Zacznij już dziś od zwykłego nagrania na rolkę aparatu – powodzenia!